Elektromagnetické ventily a ventilové šachtice

Každý moderní automatický zavlažovací systém je rozdělen na několik sekcí - zón, které jsou spouštěny samostatně a nezávisle na ostatních sekcích. Systém je členěn s ohledem na kapacitu zdroje vody, který je vždy výrazně nižší než celková spotřeba vody všech instalovaných postřikovačů a není tedy možné je všechny spouštět najednou.

V případě parkových aplikací se počet sekcí často pohybuje kolem 15-25 sekcí, výjímou nejsou ale ani systémy s 50-100 sekcemi.

Na golfových hřištích se pak počet řízených sekcí často pohybuje mezi 200- 1000 sekcemi, častou jsou samostatně ovládány jednotlivé postřikovače. Pro takový počet řízených sekcí se používají speciální programy instalované na PC.

Dalším důvodem jsou výrazně rozdílné parametry jednotlivých typů postřikovačů zejména intenzita s jakou dodávají vodu na zavlažovanou plochu. Tento parametr se nazývá srážková výška. Například rozprašovací postřikovače mají intenzitu často mezi 40-50mm/hodinu a proto je nelze instalovat do jedné sekce např. s rotačními paprskovými tryskami, které mají intenzitu 4x nižší, jen kolem 10-12mm za hodinu.

Dalšími důvody je členit sekce podle různého charakteru zavlažované plochy, podle oslunění či naopak úrovně zastínění i pro různé typy výsadeb. Pak je možné přizpůsobit délku zavlažování konkrétním podmínkách. Rozdíly mezi vláhovými požadavky různých ploch na zavlažované ploše jsou velmi výrazné a liší se v řádech stovek procent.

Toto členění je vždy součástí kvalitního návrhu systému a proto vždy doporučujeme si nechat zpracovat projekt zavlažovacího systému zkušenými odborníky s praktickými zkušenostmi.

Všechny moderní zavlažovací systémy jsou dnes ovládány elektronickými řídícími jednotkami, které spouštějí uzávěry jednotlivých sekcí - elektroventily. Většinou jde o solenoidové elektroventily s provozním napětím 24V AC, které používá převážná většina světových výrobců, k dispozici jsou rovněž 9V DC ventily pro bateriové ovládací systémy.  Standardní velikost ventilů je 1", která vyhoví pro převážnou většinu instalací v zahradách, pro větší systémy v parcích, na fotbalových hřištích a golfových hřištích se pak používají větší ventily komerčních řad s až 2" nebo 3" připojovacím závitem. Naopak, pro systémy s mikrozávlahou se často používají speciální ventily, které pracují spolehlivě i při velmi malých průtocích.

Pro systémy na sportovních plochách se s ohledem na nutnost přesného nastavení systému používají elektroventily s plynulým regulátorem tlaku PRS-D, který lze namontovat na všechny typy komerčních elektroventilů.

Elektroventily se téměř výhradně umisťují do podzemních plastových šachtic s odnímatelným víkem. Tak je zajištěn snadný přístup k ventilům, pokud je to třeba ze servisních důvodů.

Důležité je použití speciálních vodotěsných konektorů pro propojení ovládací jednotky kabelovým vedením s vlastními elektroventily.

Automatické ovládání zavlažovacího systému je dnes velmi dostupnou a provozně velmi spolehlovou variantou řešení řízení zavlažovacího systému, manuální spouštění sekcí dnes již v podstatě nenaleznete.

Výběr vhodných ventilů vždy svěřte odborníkům, kteří z široké nabídky elektroventilů vyberou vhodné typy pro konkrétní aplikace.

 

Produkty
RAIN BIRD Řada PGA

RAIN BIRD Řada PGA

Elektromagnetický ventil

K-RAIN PRO150

K-RAIN PRO150

Plastový elektromagnetický ventil

RAIN BIRD Ventily PE-B a PES-B

RAIN BIRD Ventily PE-B a PES-B

Určen pro velké zavlažovací systémy

K-RAIN RPS 200

K-RAIN RPS 200

Vysoce odolná řada K-Rain polypropylenových ventilů

RAIN BIRD Šachtice řada VB

RAIN BIRD Šachtice řada VB

Inovované šachtice pro elektroventily

RAIN BIRD PRS-Dial

RAIN BIRD PRS-Dial

Plynulý regulátor výstupního tlaku

Napište nám

Sdělte nám co potřebujete a my vám nabídneme to nejlepší řešení

Pole označená hvězdičkou jsou povinná.

Odesláním tohoto formuláře souhlasíte se zařazením všech vyplněných osobních údajů do databáze společnosti Ittec, jakožto správce, a s jejich následným zpracováním pro marketingové účely, tj. nabízení výrobků a služeb, včetně zasílání informací o pořádaných akcích, výrobcích a jiných aktivitách, jakož i zasílání obchodních sdělení prostřednictvím elektronických prostředků dle zákona č. 480/2004 Sb., a to na dobu do odvolání souhlasu (maximálně na dobu 5-ti let). Odvolání souhlasu lze provést formou e-mailu s uvedením „Neposílat“ v předmětu zprávy.

Kontrolní otázka: Kolik je 6 plus 6?*: