Několik užitečných rad pro provoz

Zavlažujte hospodárně !!   Rady od profesionálů !!

Zahrady, zahrádky, terasy, patia… rady pro všechny, kdo chtějí ušetřit

Tipy pro úsporné zavlažování trávníků i výsadeb od specialistů z firmy ITTEC - aneb utraťte raději peníze jinak …

Napadlo Vás někdy, že využíváním zavlažovacího systému můžete snadno ušetřit vodu? Pravděpodobně ne, ale pokud je zavlažovací systém správně navržen, odborně nainstalován a šikovně používán, pak Vám pomůže snížit spotřebu vody a přitom Vaše zeleň – trávník i rostliny – budou vypadat svěže a zdravě. Pojďme si projít několik užitečných a praktických rad jak si udržet krásnou zahradu i v letním horku…

Rozdělte závlahovou dávku, nepřevlažujte …

K největšímu plýtvání vodou a nejčastější chybou je, pokud zavlažujete příliš mnoho a příliš často – většina dodané vody pak není nikdy využita. Místo jednoho dlouhého závlahového cyklu je daleko účinnější rozdělit dobu zavlažování do několika kratších cyklů a mezi jednotlivými cykly ponechat 15-30 minutovou přestávku. To umožní kvalitní vsáknutí závlahové dávky a výrazně omezí odtékání a odpar nadbytečné nevsáknuté vody pryč ze zahrady. Na druhou stranu není vhodné zavlažovat trávník příliš často. Při časté závlaze nic nenutí travní drn hledat vláhu v hlubších vrstvách.

  • Například: namísto 20-ti minutového nepřetržitého zavlažování každý den nastavte obden 4x start 5-ti minutové závlahy s 15-ti minutovou pauzou mezi starty.


Samozřejmě záleží na dalších vlivech jako je propustnost půdy, svažitost terénu, nebo nasluněnost té které plochy. Zahradu je potřeba sledovat a nalézt nejoptimálnější režim- ovládací jednotky Rain Bird či K-RAIN umožňují jakoukoliv potřebnou kombinaci.

Dívejte se na hodiny…

Ideální čas pro zavlažování je časně ráno -  kolem 5:00 ráno, přibližně do 10:00 dopoledne. Tehdy je slunce ještě nízko, vítr je mírný a teplota není příliš vysoká. Pozor na zavlažování v průběhu dne – vysoké teploty i vítr výrazně snižují účinnost zavlažování. Velká část vody se totiž vypaří ještě než dopadne na trávník a také mnoho rostlin je citlivých na prudké zchlazování v horkých letních dnech.

Naopak zavlažování v podvečer také není příliš ideální protože voda ulpí na listech  trávníku i na výsadbách po celou noc – ideální pozvánka pro plísňová onemocnění a houbové choroby. Zavlažováním ráno dáme trávníku i rostlinám šanci, aby v průběhu dne oschly – dobrá prevence proti nemocem rostlin.

Dělte systém na zóny …

Trávníky a výsadby mají výrazně rozdílné nároky na množství vody. Odlišné nároky budou ale i v závislosti na poloze plochy – plně nasluněné plochy a nebo plochy, které jsou většinu dne ve stínu. Podobný vliv má i konfigurace s ohledem na světové strany – více vláhy pro jižní a západní plochy a naopak méně vláhy pro severní či východní části pozemku. Pokud již při návrhu systému vezmeme všechny tyto vlivy v úvahu, pak vytváříme systém, který bude při provozu dostatečně flexibilní a umožňuje uživateli dodat pouze nezbytné množství vláhy pro každou specifickou plochu. A nemusí to vždy nutně znamenat zvýšení nákladů na vybudování systému – jen na tato kriteria myslet a vzít je v úvahu. Úspory vody se budou zcela jistě pohybovat v řádech desítek procent!

Sekejte trávník na vyšší výšku …


Budete-li trávník sekat na vyšší výšku (cca 6-8cm), stvoly trávy si vzájemně vytvoří stín, kořeny budou chráněny a budou mít tendenci hlouběji kořenit. Výsuvné postřikovače Rain Bird i K-RAIN mají výšku výsuvu 10cm respektive 12,5cm - měřeno od vrchu těla postřikovače ke středu trysky, takže s přestřikem vyšší trávy nemají problém. Nízko sečená tráva trpí často stresem a je tedy více náchylná k nejrůznějším chorobám trávníků.

Zavlažujte jen to, co roste …


Pokud jste se rozhodli pro stabilní zavlažovací systém vyvarujte se přestřikům na chodníky, terasy a další zpevněné plochy. Systém navrhujte tak, aby se v tomto ohledu nedělaly nežádoucí kompromisy ! Kontrolujte nastavení výsečí postřikovačů, aby nestříkaly na dům, bazén nebo terasu !

Rovněž správně nastavená hodnota tlaku vody má zcela zásadní vliv na hospodárnost systému. Správně nastavený systém s optimální velikostí kapek pracuje mnohem účinněji. Jemné a malé kapky, které vznikají příliš vysokým tlakem jsou velmi náchylné na vliv větru a výrazně zvyšují odpar vody. Zkontrolujte, zda máte instalovány a nastaveny potřebné regulátory tlaku. Vysoký tlak je nepřítel zavlažovacího systému ! 

Proto si nechte Váš systém čas od času zkontrolovat a seřídit!

Keře a stromy? Kapková závlaha!


Moderním trendem posledního desetiletí je bezesporu kapková závlaha. Je ideální technologií pro zavlažování keřů, stromů, nádobových rostlin i květinových záhonů. Potrubí s vestavěnými kapkovači dávkují vodu pouze k rostlinám, přímo do kořenové zóny. Dávky je možno odměřovat velmi úsporně s minimálním vlivem výparu. Spotřeba vody bude výrazně nižší a dramaticky se omezí růst plevelů i nebezpečí chorob rostlin.

Použití kůry ve výsadbách …


Jak Vám jistě každý zahradník potvrdí, zakůrování záhonů nemá pouze estetickou funkci. Kůra Vám rostliny chrání před prorůstáním plevelu, zhutňování půdy a v neposlední řadě brání výparu vody. Při použití kapkovací hadice pro zavlažování výsadeb, je kůra ideálním místem, do kterého kapkovací hadici umístíme.

Systém průběžně kontrolujte!

Protože systém je většinou v činnosti v časných ranních hodinách, může se stát, že případné problémy systému odhalíme pozdě – někdy příliš pozdě.

  • Kontrolujte pravidelně správnou funkci systému, postřikovačů i elektroventilů. Při poklesu tlaku v systému jako první kontrolujte, zda není zanesený filtr systému.
  • Zaměřte se na správné nastavení postřikovačů i neporušenost kapkovacího potrubí. Doporučujeme vizuálně zkontrolovat každý postřikovač, zda se správně vysouvá i zasouvá, trysky nesmí být ucpané a elektroventily musí uzavírat/otevírat sekci spolehlivě a dostatečně rychle.
  • Zkontrolujte rovněž čidlo srážek a odstraňte z něj listy a případné další nečistoty, které mohou jeho funkci záporně ovlivnit.

Kontrolou systému zajistíte jeho správný a hospodárný provoz. Většina instalačních firem tyto kontroly smluvně provádí a rovněž ihned odstraní všechny zjištěné problémy. Vždy je ale dobré o systému vědět co nejvíce a přibližně jednou za měsíc si systém zkontrolujte sami – nezabere Vám to více než 15minut a nebudete tak nepříjemně překvapeni účty za vodné.

Pracujte s ovládací jednotkou!

Mění se roční období, mění se počasí.  Tyto dva základní faktory výrazně ovlivní spotřebu vody zavlažovacím systémem.  Proto pracujte pravidelně s nastavením ovládací jednotky.

Všechny ovládací jednotky Rain Bird®, K-RAIN® i další typy od firmy ITTEC jsou vybaveny funkcí Water Budget, která umožňuje rychlé a snadné změny doby zavlažování pro všechny sekce najednou, všechny ovládací jednotky lze doplnit ekonomickými senzory srážek typu Rain Check™ nebo Rain Sensor, které v případě dostatečných přirozených srážek činnost systému dočasně pozastaví. Trvejte vždy na instalaci čidla srážek nebo nějaké pokročilejšího systému, který pracuje s klimatickými vlivy.

Neplaťte za vodu, kterou nevyužijete!!

Rozhlédněte se po našich stránkách a najděte další užitečné tipy, jak efektivně využívat zavlažovací systémy, které dodává firma ITTEC -  Rain Bird® a K-RAIN® . Hledáte další rady a nápady – kontaktuje nás nebo autorizované instalační firmy Rain Bird.

Zavlažovací systémy Rain Bird® a K-RAIN®- systémy bez kompromisů !  

Napište nám

Sdělte nám co potřebujete a my vám nabídneme to nejlepší řešení

Pole označená hvězdičkou jsou povinná.

Odesláním tohoto formuláře souhlasíte se zařazením všech vyplněných osobních údajů do databáze společnosti Ittec, jakožto správce, a s jejich následným zpracováním pro marketingové účely, tj. nabízení výrobků a služeb, včetně zasílání informací o pořádaných akcích, výrobcích a jiných aktivitách, jakož i zasílání obchodních sdělení prostřednictvím elektronických prostředků dle zákona č. 480/2004 Sb., a to na dobu do odvolání souhlasu (maximálně na dobu 5-ti let). Odvolání souhlasu lze provést formou e-mailu s uvedením „Neposílat“ v předmětu zprávy.

Kontrolní otázka: Kolik je 6 plus 7?*: