Projekt Sakura, navržený ateliérem Flera, představuje revoluční přístup k integraci zeleně do urbanistického prostředí. Inspirován italskou stavbou Bosco Verticale, projekt zahrnuje rozsáhlé zazelenění, kdy jsou osázeny střechy, stěny, balkony, terasy, předzahrádky, společná zahrada i veřejný prostor přiléhající k budově.
Hlavním zdrojem závlahy je retenční nádrž na dešťovou vodu, doplněná o systém dešťových zahrad. Tyto zahrady zachytávají a akumulují povrchovou vodu ze zpevněných ploch pomocí zahloubených rigolů osázených rostlinami, které reagují na kolísavou hladinu vody. Dešťová voda je do těchto struh přiváděna otvory v obrubnících, odkud postupně prosakuje do podloží. Přebytečná voda z květináčů se odvádí do retenční nádrže, kde může být později využita.
Zdroj: skupina REALISM
Po významných úpravách technického řešení závlahy na Sakuře je automatický závlahový systém Rain Bird navržen tak, aby reagoval na aktuální klimatické podmínky a potřebu zalévání v konkrétním ročním období, čímž zajišťuje efektivní hospodaření s vodními zdroji. Po detailních konzultacích s technickým ředitelem Flery Jiřím Stiborkem a celým projektovým týmem Fléry bylo rozhodnuto v maximální míře použít koncept lokalizované mikrozávlahy pro úsporné a cílené zavlažování všech ploch s výsadbami. To pozitivně ovlivňuje spotřebu vody a dalších energií a samozřejmě a minimalizuje odtok i výpar závlahové dávky.
Díky těmto inovativním řešením hospodaření s vodou, systémem retencí dešťové vody a celkovým konceptem zavlažování se projekt Sakura stal příkladem efektivního zpracování dešťové vody a udržitelného zavlažování v městském prostředí.
Svým celkovým členěním i rozsahem byl projekt Sakura poměrně specifický a zahrnuje 3 zcela oddělené části – parterový park, velký počet soukromých předzahrádek v první úrovni a poměrně rozsáhlé plochy střešních zahrad náležejícím ke střešním apartmánům. Každá z těchto ploch vyžadovala rozdílné technické řešení, současně však bylo nutno celý komplex provozně koordinovat.
Parterové parkové plochy jsou kombinací závlahy postřikem v omezené míře (pouze pro trávníkové plochy), pro přesnější dávkování závlahy jsme zvolili osvědčené postřikovače Rain Bird 1804SAM s úspornými tryskami R-VAN s plynule nastavitelnou výsečí, lokalizovaná závlaha ve všech trvalkových plochách je řešena kapkovacím potrubím Rain Bird XF s regulací tlaku a průtoku.
Obdobný koncept automatického zavlažování byl zvolen i pro 13 předzahrádek, každá z nich má samostatnou ovládací jednotku závlahy tak, aby byla garantována dostatečná flexibilita jednotlivých majitelů.
Fasády celého komplexu SAKURA jsou doplněny velkým počtem výsadbových truhlíků, zde jsme zvolili spolehlivou koncepci mikrozávlahy kapkovacím potrubím Rain Bird XFS a samostatnými kapkovači s regulací tlaku s různým průtokem dle potřeby konkrétních rostlin.
Velmi speciální přístup si vyžádaly poměrně rozsáhlé plochy střešních zahrad, ideálním řešením bylo použití zavlažovací rohože EcoRain se zabudovaným kapkovacím potrubím XFS-SDI, které je unikátně určeno pro instalace v kořenové zóně rostlin s kapkovači se zvýšenou odolností proti zarůstaní kořeny. Solitérní výsadby se vzrostlými stromy jsou samostatně zavlažovány zónou s kapkovacím potrubím Rain Bird XFS-SDI s regulací tlaku.
Celý systém všech ploch spoléhá na řídící systémy Rain Bird s jednotkami ESP-LXME, ESP-Me a ESP-RZX s maximální flexibilitou všech provozních režimů.
Krajinářské řešení: Ferdinand Leffler, Markéta Šindlarová, Martina Imramovská a Kasia Dorda ve spolupráci s ateliérem Flera
Zdroj: skupina REALISM
Napište nám
Vědět o kapku víc
Zajímá vás téma zavlažovacích systémů? Chcete se dozvědět detaily o konkrétním produktu nebo se stát naším partnerem? Napište nám.